V októbri 2017 sa členovia Slovenskej Ryusyokai Goju Ryu Karate do asociácie opäť vybrali na Okinawu, aby získavali nové poznatky o tradičnom karate priamo na mieste jeho vzniku. K cvičencom zo Zvolena, ktorí Okinawu navštívili už niekoľkokrát (František Kačík, Juraj Nemček, Ján Melicherčík), sa pridali aj traja členovia Klubu karate Liptovský Mikuláš (Ladislav Mylnarčík, Vladimír Kapalko, Marek Miertuš), ktorí tento nádherný ostrov navštívili prvýkrát.

Hlavným cieľom bolo získať čo najviac poznatkov o karate a cvičiť pod vedením okinawských majstrov a samozrejme spoznávať aj krásy exotického ostrova. Oba zámery sa podarilo splniť k spokojnosti všetkých členov výpravy. Dopoludňajšie tréningy prebiehali len v úzkom kolektíve, kde majster Senaha podrobne vysvetľoval postupy a techniky cvičenia kata, cvičenia vo dvojiciach a učil aj kata s palicou (bo). Večerných tréningov  sa okrem domácich cvičencov zúčastňovali aj karatisti z Argentíny, Kanady, Ruska, Českej republiky a USA a viedol ich najmä majster Tamaki. Zaujímavý bol aj tréning zameraný na cvičenie na makiware pod vedením Kanaďana Jamesa Easta, ktorý už 18 rokov žije na Okinawe a trénuje u majstra Senahu. Majster Senaha na záver seminára vyslovil spokojnosť s úrovňou cvičenia slovenských karatistov a s ich prístupom k tréningom.

Počas voľných dní bol dostatok času na spoznávanie kultúrnych aj prírodných atrakcií Okinawy. Začiatkom októbra sa už tradične oslavuje „Great tug of war“, kedy dav ľudí ťahá obrovské  lano o dĺžke 200 metrov, ktoré váži viac než 40 ton. Zapojiť sa môže každý a v závere si každý účastník môže kúsok lana odrezať a odniesť domov. Samozrejme sme si tento zážitok nenechali ujsť.

Žiaden návštevník (a karatista zvlášť – známy je štýl Shuri-te) nevynechá návštevu hradu Shuri zo 14. storočia. V minulosti slúžil ako sídlo panovníkov nezávislého kráľovstva Ryukyu, ale počas bitky o Okinawu v roku 1945 bol takmer úplne zničený. Jeho dnešná podoba je výsledkom rekonštrukcie na základe fotografií a historických dokladov.

Ďalšou obľúbenou turistickou destináciou je akvárium Churaumi, ktoré je tretie najväčšie na svete (po Atlante a Dubaji) a je obklopené prekrásnymi parkami.

Medzi často navštevované miesta patrí aj jedno z najposvätnejších miest na Okinawe – Sefa Utaka, kde podľa povesti Amamikiyo, boh stvoriteľ kráľovstva Ryukyu, vstúpil na zem.

Milovníci kúpania a šnorchlovania našli ideálne podmienky na blízkom ostrove Zamami, ale kúpanie bolo výborné aj na mestskej pláži Naminoue Beach v Naha, ako aj v teplom Tichom oceáne.

Vrátili sme sa domov plní krásnych zážitkov, dojmov a nových poznatkov, ktoré treba aplikovať na tréningoch pred nadchádzajúcou cestou do rodiska karate, lebo Okinawa je návyková…

S majstrom Senahom v jeho dojo v meste Tomigusuku, Okinawa

S majstrom Senahom v jeho dojo v meste Tomigusuku, Okinawa

Tradičné okinavské goju ryu karate

S majstrami Senahom a Tamakim

Po večernom tréningu

Tréningy boli náročné

Tradičný dúšok Awamori po tréningu

 Ostrov Zamami

Mestská pláž v Naha

Pri pamätníku Kanryo Higaonnu a Chojuna Miyagiho