V októbri 2017 sa členovia Slovenskej Ryusyokai Goju Ryu Karate do asociácie opäť vybrali na Okinawu, aby získavali nové poznatky o tradičnom karate priamo na mieste jeho vzniku. K cvičencom zo Zvolena, ktorí Okinawu navštívili už niekoľkokrát (František Kačík, Juraj Nemček, Ján Melicherčík), sa pridali aj traja členovia Klubu karate Liptovský Mikuláš (Ladislav Mylnarčík, Vladimír Kapalko, Marek Miertuš), ktorí tento nádherný ostrov navštívili prvýkrát.

Hlavným cieľom bolo získať čo najviac poznatkov o karate a cvičiť pod vedením okinawských majstrov a samozrejme spoznávať aj krásy exotického ostrova. Oba zámery sa podarilo splniť k spokojnosti všetkých členov výpravy. Dopoludňajšie tréningy prebiehali len v úzkom kolektíve, kde majster Senaha podrobne vysvetľoval postupy a techniky cvičenia kata, cvičenia vo dvojiciach a učil aj kata s palicou (bo). Večerných tréningov  sa okrem domácich cvičencov zúčastňovali aj karatisti z Argentíny, Kanady, Ruska, Českej republiky a USA a viedol ich najmä majster Tamaki. Zaujímavý bol aj tréning zameraný na cvičenie na makiware pod vedením Kanaďana Jamesa Easta, ktorý už 18 rokov žije na Okinawe a trénuje u majstra Senahu. Majster Senaha na záver seminára vyslovil spokojnosť s úrovňou cvičenia slovenských karatistov a s ich prístupom k tréningom.

Počas voľných dní bol dostatok času na spoznávanie kultúrnych aj prírodných atrakcií Okinawy. Začiatkom októbra sa už tradične oslavuje „Great tug of war“, kedy dav ľudí ťahá obrovské  lano o dĺžke 200 metrov, ktoré váži viac než 40 ton. Zapojiť sa môže každý a v závere si každý účastník môže kúsok lana odrezať a odniesť domov. Samozrejme sme si tento zážitok nenechali ujsť.

Žiaden návštevník (a karatista zvlášť – známy je štýl Shuri-te) nevynechá návštevu hradu Shuri zo 14. storočia. V minulosti slúžil ako sídlo panovníkov nezávislého kráľovstva Ryukyu, ale počas bitky o Okinawu v roku 1945 bol takmer úplne zničený. Jeho dnešná podoba je výsledkom rekonštrukcie na základe fotografií a historických dokladov.

Ďalšou obľúbenou turistickou destináciou je akvárium Churaumi, ktoré je tretie najväčšie na svete (po Atlante a Dubaji) a je obklopené prekrásnymi parkami.

Medzi často navštevované miesta patrí aj jedno z najposvätnejších miest na Okinawe - Sefa Utaka, kde podľa povesti Amamikiyo, boh stvoriteľ kráľovstva Ryukyu, vstúpil na zem.

Milovníci kúpania a šnorchlovania našli ideálne podmienky na blízkom ostrove Zamami, ale kúpanie bolo výborné aj na mestskej pláži Naminoue Beach v Naha, ako aj v teplom Tichom oceáne.

Vrátili sme sa domov plní krásnych zážitkov, dojmov a nových poznatkov, ktoré treba aplikovať na tréningoch pred nadchádzajúcou cestou do rodiska karate, lebo Okinawa je návyková...

 

S majstrom Senahom v jeho dojo v meste Tomigusuku, Okinawa

 

S majstrami Senahom a Tamakim 

 

Po večernom tréningu

 

Tréningy boli náročné

 

Tradičný dúšok Awamori po tréningu

 

 Ostrov Zamami

 

Mestská pláž v Naha

 

Pri pamätníku Kanryo Higaonnu a Chojuna Miyagiho

Ďalší seminár Ryusyokai Goju-ryu sa uskutočnil v Sport Resort Slovenka v Moštenici. Na seminári sa zúčastnilo 17 cvičencov zo 7-mich slovenských klubov. Tréningy viedli František Kačík, 6. Dan Renshi a Juraj Nemček, 5. Dan Renshi a boli zamerané na základné techniky, kata a tradičné okinawské kumite – Ippon, Nihon, Renzoku a Kakumi kumite. Cieľom bolo oboznámiť viacerých záujemcov s tradičným okinawským karate a aj príprava na seminár s majstrom Senahom a Tamakim v Moskve (máj 2017) a na seminár na Okinawe (október 2017).

Účastníci seminára 2017 v Moštenici a fotografie z tréningov:

 

„Fotograf na voľnom kolese“, Matej Kapusta, ktorý je autorom väčšiny fotografií. Vďaka, Maťo.

Okinawa. Najväčší ostrov japonského súostrovia Ryukyu, s teplým a vlhkým počasím (priemerná ročná teplota dosahuje hodnotu 24 °C a ani v zime neklesá pod 15 °C), s nádhernými plážami, tyrkysovým morom a príjemnými ľuďmi. Pre niekoľko desiatok miliónov ľudí, ktorí sa venujú karate, však Okinawa predstavuje miesto, kde toto bojové umenie vzniklo a rozšírilo sa do celého sveta. Niet azda cvičenca, či sa už venuje športovému alebo tradičnému karate, ktorý by netúžil aspoň raz sa dostať na miesta, kde trénovali starí majstri. Na prelome septembra a októbra 2013 sa to podarilo piatim členom oddielu karate TJ Slávia Technická univerzita vo Zvolene, ktorí sa v zložení František Kačík, Ondrej Kalina, Ján Melicherčík, Juraj Nemček a Ján Škoda zúčastnili na seminári karate na Okinawe, spolu s českým kolegom Václavom Šimekom.

Slovenská Ryusyokai Goju Ryu Karate-do asociácia organizuje seminár tradičného okinawského karate.